Niskotemperaturna grela

Talno ogrevanje

Za nizkotemperaturno ogrevanje dimenzioniramo ogrevala na vstopno temperaturo 50 - 55°C in izstopno temperaturo 40°C. Če želimo doseči enak toplotni učinek, kot pri običajnih sistemih ogrevanja s temperaturo 90/70°C, morajo biti površine radiatorjev večje. Pri obstoječih starejših ogrevalnih sistemih ogrevanja s temperaturo 90/70°C, so ogrevala v večini primerov toplotno predimenzionirana. Vzrok je v tem, daso bili starejši ogrevalni sistemi zgrajeni brez ustreznega toplotnega izračuna in tehnične dokumentacije. Če z vgradnjo dodatne toplotne izolacije ali vgradnjo energijsko varčnih oken na obstoječi zgradbi zmanjšamo toplotne izgube, lahko obstoječi radiatorji, ki so dimenzionirani za režim 90/70°C, primerno ogrejejo prostor tudi s sistemom ogrevanja 50/40°C.

 

Talno ogrevanje

Talno ogrevanje je najstarejši znan način centralnega ogrevanja, saj so ga uporabili že v starem Rimu za ogrevanje kopališč in hiš. Njegova prednost je, da ga ne vidimo, vendar pa moramo pred njegovo vgradnjo temeljito premisliti. Preden se odločimo za talno ogrevanje oz. izračun, moramo vedeti, kakšne bodo talne obloge in kako bo razmeščeno pohištvo.

 

Zakaj bomo izbrali talno ogrevanje

Talno ogrevanje se zaradi svojih izjemnih lastnosti danes čedalje bolj uveljavlja. Njegova največja prednost je idealen temperaturni profil, to je ugodna razporeditev temperature od tal do stropa. Zaradi tega je bivanje v prostoru s talnim ogrevanjem prijetno in zdravo. Manjši pa so tudi stroški ogrevanja. Pri talnem ogrevanju se v primerjavi z radiatorskim ali konvektorskim načinom ogrevanja doseže enak občutek toplote pri 1 do 2 °C nižji povprečni temperaturi, kar pomeni 6 do 12% prihranka energije. Poleg tega so izgube energije med zračenjem manjše kot v prostorih, kjer so radiatorji nameščeni pod okni. Pri talnem ogrevanju predstavlja celotna površina tal enotno grelno telo, ki tudi pri majhni temperaturni razliki (temperatura tal 23 °C, željena temperature v prostoru 20 °C) greje prostor. To je mogoče tudi zaradi tega, ker velike površine oddajajo 50 do 80% toplote s sevanjem, medtem ko je delež sevanja pri radiatorskem ogrevanju največ 25%, pri konvektorskem pa praktično zanemarljiv. Dvigovanja prahu zaradi gibanja zraka skoraj ni.